SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZA NASIL DESTEK OLABİLİRİZ?

DSC_1424

Sokakta yaşam savaşı veren hayvanların en büyük problemi – açlık, susuzluk ve kışın soğuktan korunma. Bu konuda siz hayvan severler de onlara bazı basit yöntemlerle destek olabilir, biraz olsun ömürlerini uzatabilirsiniz.

  • Susuzluk yaş / kış sokaktaki tüm canlılar için problem, kuşlar, kirpiler, arılar bile suya muhtaç.  Kapınızın önüne her gün bir kap su koyun ancak bu kabın düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin ya da yoğurt kasesi koyacaksanız sık sık yenisi ile değiştirin, rüzgardan uçmaması için içine temiz bir taş koyun. Yazın kabı gölge bir yere bırakın, kışın da soğuktan donmaması için içine 1 damla zeytinyağ damlatabilirsiniz…
  • Eğer imkanınız varsa marketlerde ya da online sitelerde (örneğin www.temizmama.com, www.kolaymama.com, www.adresemama.com)  satılan köpek ya da kedi için kuru mama alıp her gün bir kap verebilirsiniz ya da evdeki yemek artıklarınızı biraz et ya da tavuk suyu ile karıştırıp da verebilirsiniz. Unutmayın ki ufalanmış bayat ekmekleriniz bile kuşlar için karnını doyurmak demektir.
  • Süt, peynir, yoğurt takviyesi yapabilirsiniz. Makarna haşlayabilirsiniz, katı yumurtayı kabuğu ile verebilirsiniz, doğal kalsiyum sağlar
  • Kışın çok soğuk gecelerde en azından korunaklı bir yere alabilir ya da bir büyük kartona, tahta bir paletin üzerine eski bir battaniye koyarak biraz ısınmasına katkıda bulunabilirsiniz.
  • Sürekli baktığınız bir hayvansa lütfen aşılatın özellikle yavruların yaşaması için çok önemlidir karma aşı yapılması.
  • İç /dış parazit tüm kedi / köpekler için düzenli olarak yapılmalıdır, oldukça düşük maliyetli bir işlemdir ve tüm veterinerlerden elde edinilebilir.
  • Eğer hayvanda bir hastalık belirtisi görürseniz, gözleri akıyor, burnu akıyor, halsiz, bir yerinde yara açılmış vs, lütfen ya Belediye Veterinerini arayın ya da en yakın veterinere başvurun. Bazen basit bir ilaç tedavisi ile bir hayvanın hayatını kurtarabilirsiniz.