kedi_evleri2

2013 yılında kurucu üyelerimizden Aytül Kayserili’ nin başlattığı kampanya ve yine üyelerimizden Haytap İzmir temsilcisi Esin Önder’in de destekleri ile 2014 yılı başında Çeşme Belediyesi deneme amaçlı 2 adet kedi evi yapılmasını onaylamıştır.

Yıldızburnu ve Şifne’ ye yapılan bu kedi evleri sayesinde:

  • Kediler toplu halde bulunduğundan kısırlaştırma için yakalanmaları kolaylaştı
  • Hasta kedilerin tespiti yapilabildi ve gerek derneğimizce gerekse kedi severler tarafından tedavileri yaptırılıyor
  • Civardaki hayvan sever esnaf sahip çıkarak ellerinden gelen destegi vermeye çalışıyorlar
  • Yerli ve özellikle yabanci turistlerin çok takdir ettigi bir çalışma oldu. Turistler Yunan Adaları ile mukayese ederek bizlere mama alarak ve bağış yaparak destek verdiler
  • Belediyemizin imajını arttıran bir girişim oldu
  • Bazı mahallelerde kedi besleyenle, beslenmesine karşı çıkanlar Belediyeye ait bu evler sayesinde itiraz edemez olup zaman icinde onlar da durumu kabullenerek destek vermeseler bile köstek olmamaya başlamışlardır

Sadece otomatik sulak eksiklikleri olan bu evlerin tüm mahallelere yayılması ve adetlerinin mahalle basina en az bir tane olması gerekmektedir. Diğer Il ve ilçelerde çokça örneğini gördüğümüz kedi evlerinin besleme ve bakımlarını belediyeden talep dahi etmeden ÇESAL olarak üstlendik. Mamalarını sağlayarak, gönüllüleri yönlendirerek kendi bünyemizde halletmekteyiz.

Ciddi  bir ihtiyaç olduğu yadsınamaz olan bu kedi evlerinin sayısının arttırılması için dernek olarak çalışmalarımız sürmektedir. Ve bu konuda da sponsorlara çok ihtiyacımız vardır.