cesme_rm_1

Çeşme Barınağı ilk açıldığında 200 köpek kapasite hesaplanmış ancak kısa sürede insanların duyarsızca hayvanlarını yaz sonunda terketmeleri ve kısırlaştırma çabalarının yetersizliği nedeni ile bu sayı ikiye hatta üçe katlanmış, tam sayı kesinlikle bilinmemekle birlikte şu anda 700den fazla her cins ve boyutta köpek üst üste burada yaşam mücadelesi vermekte.

Veteriner, eleman, yer ve malzeme eksikliğine bir de mama sıkıntısı eklenince ortaya oldukça kötü tablolar çıkmakta – bu yaz ihmal ve personel eksikliğinden barınakta hasta ve yaralı halde yaşam mücadelesi veren bir çok köpeği tedavi ettirdik ve sahiplendirdik. Ancak bu sorunlara kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğinin ve her şeyi sürekli yerel yönetimlerden beklemenin can dostlarımıza bir faydası olmadığının da farkındayız. Bu nedenle ÇESAL Derneği olarak bir proje başlattık Çeşme Barınağının Çeşme Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezine Dönüştürme Projesi. Bu proje hakkında detayları sizlerle bu sayfalarda paylaşacağız.

Bu arada oradaki dostlarımızın da bize ihtiyacı var, ancak bizler gibi gönüllüler olursa barınaklarda yaşayan canların biraz olsun umudu olabilir.

Biz dernek olarak düzenli barınak ziyaretleri yapıyor, yeni gelen hayvanlarla ilgileniyor, orada kalamayacak durumda olanlara sahiplendirme ilanı açıyor, gerekirse geçici yuvaya çıkarıyoruz. Acil tıbbi müdahele gereken hayvanları kesinlikle bırakmıyor ve kliniğe alıyor, tedavisini başlatıyoruz.

Bize katılmak ve barınak gönüllüsü olmak isterseniz, lütfen bize ulaşın

cesme_rm_2