Çeşme Yarımadasında yaşayan doğa ve hayvan dostu duyarlı kişilerin kurduğu ÇESAL’ın amacı İzmir’in bu güzel ilçesinde aç, susuz, yaralı, muhtaç hayvan kalmaması ve hayvanlarla beraber yaşamanın huzurunu tüm topluma aşılamaktır.

DSC_1375

Ülkemizde doğa ve hayvanlar ile ilgili büyük problemler olduğu su götürmez bir gerçek.

Betonlaşma uğruna yapılan doğa katliamları, ağaçların ve yeşilin şehirlerde kapladığı alanların giderek daralması, ne insanların ne de hayvanların artık nefes alacak bir parça doğal alanının kalmamış olması. Petshop’ larda oyuncak gibi satılan ve hiçbir denetime tabii olmayan hayvanlar, bilinçsizce hayvan satın alan sonra bakamayıp sokağa atan insanlar, barınaklara yeterli bütçe ve personel sağlayamayan belediyeler ve hayvanlara eziyet etmekten zevk alan bir takim kendini bilmezler… Durum böyleyken ülkenin en önemli tatil beldelerinden biri olan Çeşme yarımadasında da sokak hayvanlarının yaşam şartları ne barınakta ne de sokaklarda pek parlak değil.

200 köpek için yapılmış Çeşme Barınağında şu anda 600’ e yakın her cinsten köpek üst üste yaşamaya çalışıyor. Veteriner, eleman, yer ve malzeme eksikliğine bir de mama sıkıntısı eklenince istenmeyen tablolar ortaya çıkmakta… 

Sokaklarda da nüfus, tüm kısırlaştırma çabalarına rağmen artmakta, özellikle her yaz sonu duyarsız insanların terk edip gitmesiyle ne yapacağını bilmeden aç susuz kalan her yaş ve cinsten kediler, köpekler ya büyük köpekler tarafından hırpalanmakta ya da kaza geçirip yaralanıp sakat kalmakta daha da beteri ölmekte…

Çeşme sokaklarında 4000’e yakın sahipsiz köpek ve bir o kadar da kedi dolaşmakta. Tüm bunların düzenli beslenmesi, kısırlaştırılması, aşılanması ve yuva bulabilecek olanlar için ilan hazırlanıp, takibinin yapılması gerekiyor.

ÇESAL işte tam da bu noktada artık bireysel çabaların yeterli olmadığının ve elele vermenin gerekliğinin anlaşılmasıyla Eylül 2013 kuruldu. Kurucu üyelerin ve yönetim kurulundakilerin hepsi doğa ve hayvansever, bireysel olarak hayvanlara yardım etmek için yaz/kış uğraşan kişilerdir.

 

Dernek tüzüğümüzü incelemek için tıklayınız.

 


CESAL 2015 2016 Faaliyet Rap
2015 YILI ÇESAL GİDERLER
2015 YILI GELİRLER
2016 (6 AY) ÇESAL GİDERLER
2016 GELİRLER