cesme_rm_yapilanma

Çeşme Barınağı oldukça yetersiz ve artık kronikleşmiş bir sürü sorunla boğuşurken 700 den fazla köpek burada yaşam mücadelesi vermekte. Artık kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğinin ve herşeyi sürekli yerel yönetimlerden beklemenin can dostlarımıza bir faydası olmadığının da farkındayız. Bu nedenle ÇESAL Derneği olarak Çeşme Belediyesi ile ortak bir proje başlattık

Çeşme Barınağının Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezine Dönüştürme Projesi.

Barınak arazisi aslında oldukça büyük 22 dönüm bir arazi, ancak sit alanı olduğundan ve şimdiye kadar doğru düzgün bir proje çizilmediğinden köpekler derme çatma bir şekilde kış için hiçbir kapalı alan olmadan hepsi birarada yaşamaya çalışmakta. Matİstanbul Mimarlık ofisinin gönüllü mimarları bize ideal bir Rehabilitasyon Merkezi nasıl olmalı diyerek ve konusunda uzman kişilerden de yardım alarak bir çizim yaptılar. Bu çizim de tam teşekküllü bir ameliyathane, karantina bölümü, yavru köpeklerin yere basmadan ilk aylarını geçirebilecekleri bir bölüm, 800+ köpeğe yemek hazırlamaya elverişli bir mutfak, soğuk hava deposu, kış için kapalı alanlar, köpeklerin boylarına ve davranışlarına göre ayrı yaşayacağı bölmeler, engelli köpek bölümü, ve yazın doğal ağaçlandırılmış ortamda yaşarken kullanabilecekleri barakalar da mevcut.

ÇESAL olarak ana prensibimiz kısırlaştırılmış ve aşılanmış, herhangi bir engeli bulunmayan hayvanın alındığı ortama geri bırakılmasıdır zaten 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu da aynen bunu söyler. Rehabilitasyon Merkezleri hayvanlar için geçici yerler olmalı ancak bulunduğu süre içinde de medeni ve hijyenin tam olduğu koşullarda bakımı ve kısırlaştırması yapılmalıdır.

22 Eylül günü Çeşme Belediye Başkanı Sayın Muhittin Dalgıç ile ikinci bir toplantı yapıldı ve kendisinden yılbaşına kadar bu projeyi bitirme sözü alındı.

barinakproje

27 Ekim 2014 tarihinde proje ile ilgili yeni bir toplantı yapıldı, toplantıya Belediye Başkanı Sayın Muhittin Dalgıç ÇESAL Derneği adına Başkan Solmaz Örücü, Başkan Yardımcısı Veronique Guys ve Dernek Sekreteri Gül Alper katıldı. Toplantıda proje çizimi ve dosyası tamamlanmış olarak Sayın Belediye Başkanına iletildi. Kendisi de projeye , gerekli izinler alındıktan sonra, en kısa zamanda başlama sözü verdi.

Bu projemiz onca çabamıza rağmen maalesef Eylül 2015’de Çeşme Belediyesi tarafından Barınak alanının sit alanı olduğu gerekçesi ile reddedildi.